Cílová jízda - Týnec nad Sázavou - 85 let JAWA

Stará vrátnice JAWA

Už dlouho mě lákalo, podívat se na místa kde se vyrábí motorky JAWA, oslava 85.let zahájení výroby v Týnci nad Sázavou byla proto docela pěkná výzva.

Původní záměr odzkoušet si nový stan někde v kempu vzal sice za své, protože Jarda z FM vymyslel ubytování ve vodácké ubytovně v Čerčanech tak proč si nedopřát trochu pohodlí.
Z ValMezu jsem vyrážel někdy po půl třetí a pro ulehčení cesty jsem si trasu natukal o GPS, nakonec to bylo ale spíš naopak, mimo dálnice a tu nejkratší. Cesta přes Hranice na Přerov, Prostějov a pak od vesnice k vesnici, uplně mimo hlavní tahy. Své kouzlo to sice má ale 300 km dá zabrat. Cestou mě chytil 2x déšť ale proti předpovědi kterou slibovali to byl uspěch. Původně jsem myslel že to dám na jednu plnou nádrž ale když jsem objevil první benzinku v Ledči nad Sázavou tak jsem byl nejštastnější, rezerva není nekonečná a trochu už mi hrozilo že zůstanu viset. Stálé řazení a průjezdy cestami co vypadaly jako vjezd na dvorek se zákonitě muselo někde projevit.

Do kempu v Čerčanech jsem dorazil někdy okolo osmé večer a aby jsem se tam co nejlépe uvedl tak mi přímo před kioskem spadla kobylka z hlavního stojanu ale jeden stůl mi i zatleskal :-)

V sobotu ráno lehká snídaně a vyjeli jsme s Jardou do Týnce, na parkovišti před Městským úřadem sme byli mezi prvními, jeden z pořadatelů nám popovidal co bude a jaké jsou plány. Protože byl čas tak jsme se sjeli podívat na továrnu v Brodcích, chtěl jsem si dělat fotku kobylky před starou vrátnicí než bude zbořená jako zbytek továrny. Celé to tam bylo takové hodně zašlé a to i současný závod. Jedním slovem smutné. Po návratu na parkoviště jsme se dohodli, že místo společné vyjíždky, která je pro Jawky někdy spíš trápením si zajedem do vojenského muzea v Lešanech, tamní expozice je opravdu pěkně udělaná, vstupné se překvapivě neplatilo žádné. Prošli jsme teměř celou expozici a byli nadšení.

Další cíl jsme měli Konopiště, přesněji muzeum motocyklů. Tam bylo k vidění hodně zajímavého, nadšený že vidím na vlastní oči Vatikán, Herkules 2000 Wankel a taky Jawu 420 OHC - Boxer, muzeum není velké ale k vidění je tam dost.

ČZ VatikánHerkules 2000 WankelJawa 420 OHC - Boxer

Protože se už ostatní rozjížděli tak jsme se přesunuli do Čerčan, trochu si prošli měso, skočili i na pivo a tím pro nás skončil moto den.

V neděli opět po 8mé jsme předali pokoj a rozloučili se se správcovou, patří ji velké poděkování, že jsme si mohli na noc dát motorky do chotby.

Plán byl jasný, kousek pojedem společně a pak Jarda na jih k Hodonínu a já domů. Protože jsem měl pořád hloupě nastavenou navigaci, jeli jsme úsek 37 km víc než hodinu, zase sme aspon viděli jaké tam mají pěkné lesní cesty. Věřím, že to Jardu po takových cestách moc nebavilo ale naštěstí mi to sdělil uprostřed lesa ještě docela taktně :-)) Pak už raději cestu vedl on.

Přes Divišov kolem Jawy a na Pacov jsme jeli ještě trochu okrajovýma cestama až k obci Kámen. U pelhřimova jsme si zamávali  já to pak cestou na Humpolec, Havl.Brod a Hlinsko začal řezat na Svitavy. od Olomouce po Hranice jsem sice využil dálnici ale bylo to trápení, jak pro mě tak pro kobylku. Nakonec kolem 16té hodiny jsem slavnostně a plný dojmů dorazil domů.

Celkově za víkend najeto 710km.

kompletní fotogalerie na rajčeti: boek.rajce.idnes.cz/Tynec_nad_Sazavou_-_85_vyroci_Jawa_-_cilova_jizda_21.6.2014/

 

Kemp Paluba - Čerčany
u staré vrátnice
parkoviště v Týnci
parkoviště v Týnci
zahraniční učastníci
JAWA - ČZ 400
JAWA