Zahajovací prvomájová jízda VSJ na Slovensko

Zahajovací prvomájová jízda VSJ na Slovensko

Název asi nebude správně protože původní akce "zahajovačka" byla večer před tím zrušena kvůli počasí a přesunuta na 16.5.2015 ale i tak se skupinka těch kteří o tom nevěděli a těch kteří už byli nastartovaní vyjet bez ohledu na počasí setkala na benzince v Bytči.

Z ValMezu jsme vyrazili v sestavě Já, Pája s Lenkou a Staňa směr Rožnov - Bumbálka  - Bytča. Přejezd Bumbálky byl hodně ledový a mokrý, jediný kdo byl v te chvíli spokojený byly naše vzduchem chlazené motory shodli jsme se pak, že to přes ty kopečky všem letělo jak s raketovým pohonem.

V Bytči už nás očekával Vlado a po několika minutách dorazil Jarda, Vašek a Venca. Jelo se směr Strečno k mohyle francouzských partyzánů. 

Druhý cíl byl hrad Strečno, je hodně opravený a měli jsme ten den štěstí i na průvodce, všechno to připomínalo divadelní představení, kde herci hráli dobové postavy a tím nás uváděli netradičně do historických událostí. V podhradí je rekonstruovaná středověká dědina.

Po odjezdu ze Strečna jsme na velkém odpočívadle v non-stop motorestu poobědvali, myslím, že to bylo ten den poprvé co trochu vysvitlo slunko, jídlo bylo slušné a cenově taky v pohodě.

Cíl dne č. 3 byla Žilina a vojenský hřbitov pro Rudoarmějce, areal byl uzavřený ale dalo se po zavolání na městkou polici domluvit jeho otevření. To jsme nakonec neudělali a prohlédli si ho jen z vnějšku. 

Pak už jen rozloučení a odjezd směr domov.. i když i ten byl lehce zajimavý. U obce Kolárovice se na nás přilepil černý Superb, jeli jsme určitě přes 50 a tak když jsem ve zpětném zrcátku viděl policejní majáky zatrnulo mi. Poslední 3 motorky zastavil ale došlo jen na foukačku a jak chlapi potom prohlásili tak byli policajti v pohodě a přišlo jim, že se hlavně chtěli podívat na motorky.

Chtěl jsem ve finále Pájovi ukázat ještě jedno zajímavé místo tak jsme se cestou přes Bumbáku zastavili i k partyzánovi. 

Celá galerie z této prvomájové akce je na boek.rajce.idnes.cz/Jizda_VSJ_na_Strecno_a_Zilinu/

Památník francouzských partyzánů Strečno
Hrad Strečno
Hrad Strečno
Hrad Strečno
Hrad Strečno
Středověká dědina Strečno
Středověká dědina Strečno
Oběd
hřbitov pro Rudoarmějce Žilina
hřbitov pro Rudoarmějce Žilina
Poslední zastávka dne .. u partyzána